Gyógymasszázs az egészségért mesterfokon - Humán szakszerviz - Budapest

Komplett gyógymasszázs, humán szakszerviz

A MASSZÁZSRÓL ÁLTALÁBAN

 

Miután mélységeiben elemeztem az Anzsel masszázs,

azaz egy merőben új, összetett, komplett  masszázs mivoltát és különbözőségét az eddig ismert masszázsnemekhez képest

és bemutattam, a komplett masszázs sajátosságából adódóan mivel éri el a test idős korban is friss, ruganyos, egészséges fiatalságát, fájdalommentességét, néhány szóban összefoglalom a masszázs célját, jelentőségét.

A masszázs több ezer éves múltra visszatekintő keleti gyógymód, s már Európában is megkezdte térhódítását pár száz évvel ezelőtt. Aligha vitatható, hogy hasznos és hatékony, ráadásul érzésnek sem utolsó.

Míg Európában csupán méregdrága tanfolyamokon ismerkedhetünk meg fortélyaival, műveleteivel, addig Keleten, Indiában, Kínában, tanrendbe építve hosszú évek alatt sajátítják el e "tudományágat".

Napjainkban a masszázst többnyire a szexualitással hozzák helytelen módon összefüggésbe, valószínűleg azért, mert csupasz bőrfelületről van szó, és ezért valóban intim. Pedig szépségszalonokban, fitness-termekben, uszodákban, szállodákban egyre gyakrabban kínálják szolgáltatásként, s egyre több oktatófilm jelenik meg róla.

A hagyományos masszázs nem más, mint a testizomzat lágyrészének kézzel történő átdolgozása. Ennek öt alapfogása van: a simítás, a gyúrás, a rezegtetés, az ütögetés és a dörzsölés. Ezen alapelemekből alakultak ki a különböző masszázstechnikák. Magyarországon a legelterjedtebbek a keleti módozatok: az akupresszúra, a kéz- és talpmasszázs, a thai masszázs, stb. A svédmasszázst fürdőkben végzik frissítésként. A különféle masszázstechnikák segítenek az egészség helyreállításában, jó közérzet megteremtésében.

A masszázs a test felületén meghatározott fogásokkal és kezelési céllal alkalmazott mechanikai inger, amelyre kialakuló szervezeti reakció a fizikális válasz. Rendszertanilag a természeti, elsősorban a fizikai energiát felhasználó terápiák csoportjába tartozik, s ezzel a fizioterápia szerves részét képezi. A masszázs ingerei közvetlenül, mechanikai úton hatnak a szervezetünkre, javítva a vérellátást, a bõr, bõralatti kötõszövet és a harántcsíkolt izomzat oxigén és tápanyagellátását, a káros anyagcseretermékek kiürítését, valamint fokozzák a nedvkeringést is.

Emellett közvetetten, az idegrendszer útján, a test meghatározott pontjait kezelve a szervezet távoli területeire hatva fejthetünk ki különböző élettani hatásokat. Ezúton befolyásolható a belsô szervek funkcionális működése, valamint a szövetek, bőr, kötőszövet, izomszövet állapota. Terápiás hatása alapján fontos szerepet játszik a megelőzésben, a gyógyításban és a rehabilitációban.

A masszázst általában olyan területeken végzik, ahol másodlagos elváltozások jöttek létre, elsődleges betegségek mellékhatásaként. Ezek az állapotok kialakulhatnak idegi stressztôl (idegbecsípôdés, ébredés utáni merev nyak), testtartási hibákból (háti, nyaki fájdalmak) és erőltetett sportmozgások (húzódás, izomláz) miatt, fejlôdési rendellenességek eredményeképpen, vagy akár műtétek, sérülések után.

A kezeletlen területeken idülté vált fájdalmas izomcsomók alakulnak ki. Speciális fogásokkal kilazítók a görcsös izmok, ezzel is elősegítve a fájdalmak enyhítését. A kiváltó ok függvényében kúraszerû alkalmazással lehet hatásos eredményt elérni, melyet a sok folyadékbevitel és a mozgás tesz teljessé, de természetesen az étkezésre is oda kell figyelni.

 

A bőr, mint közvetítő

Legnagyobb szervünk a bőrünk, melynek teljes felülete mintegy 1,6 négyzetméter. Fontos szerepe van a test mechanikai védelmében, a hőszabályozásban, a kiválasztásban és az immuntevékenységben.

 

Megpihennek a fáradt idegek

A masszázs idegrendszeri nyugtató hatását elsősorban a kéz melege, az általa kifejtett nyomás és az érintési inger váltja ki.

Ebben az esetben a bőr a gyógyító energiák közvetítője, mivel felületén számtalan idegvégződés (receptor) található, amelyek érzékelik az ingereket, és az idegpályákon keresztül eljuttatják az agyhoz.

Agyunk feldolgozza a kapott impulzusokat, majd továbbítja azokat a többi testrészhez.
Az alkalmazott fogások jellegétől és erősségétől függően a masszázs tehát serkentheti, vagy megnyugtathatja ezeket az idegvégződéseket. Ily módon még a stressztől, idegességtől és belső feszültségtől túlterhelt idegrendszer is megnyugodhat, és “normál üzemmódra” kapcsolhat.

 

A keringés serkentése

A masszázs növeli a felületi és a mélyen fekvő testszövetek vérellátását. A vérellátás fokozódása nagymértékben javítja a sejtek oxigén- és tápanyagellátását. Emellett az érintés és az élénkebb vérkeringés a nyirokrendszer működését is serkenti, amitől javul a lerakódott salak és méreganyagok kiválasztásának és elszállításának hatásfoka. A vér- és a nyirokkeringés megélénkülése gyúrással érhető el. A megfelelő immunvédekezés alapja pedig nem más, mint a kielégítő vérkeringés és a jól működő nyirokrendszer.

 

Gyógyír a test és a lélek számára

A masszázs szabaddá teszi a légzést, oldja a feszültségeket, nyugtatja az idegeket, hozzásegít, hogy elengedjük magunkat és megszabaduljunk az belső terhektől. Előfordulhat, hogy masszázs közben a páciens egyszerűen álomba merül. Ez is a test, a lélek és az elme mély ellazulásának jele. Masszírozás során a test átmelegszik, és könnyeddé válik.

 

Izomlazítás és tonizálás

A masszázs szabályozza az izmok feszültségét: a megfeszült izmok masszírozás hatására ellazulnak, az ernyedt izomzat pedig újult erőre kap – ilyenkor a normál izomfeszesség elérése a cél. A masszázs azonban nem tekinthető közvetett edzésnek, mivel erős izomzat csak rendszeres izommunkával érhető el.

 

Az izomfájdalmak enyhítése

Az izomzat túlterhelése esetén is segítség lehet a rendszeresen és megfelelő mértékben végzett masszázs. A fájdalomérzet enyhülésével csökken az izmok feszültsége is, ez pedig kedvezően befolyásolja a szövetek vér- illetve tápanyagellátását.
Az érintési inger olyan üzenetet továbbít az agyhoz, hogy indítsa be bizonyos hormonok termelését. Válaszként a szervezet endorfin hormont állít elő, amit a test saját fájdalomcsillapító szerének is neveznek. A legújabb tudományos kutatások szerint oxitocin is keletkezik, mely enyhíti a stresszreakciókat, és fájdalomcsillapító hatással rendelkezik.

 

A szervi funkciók összehangolása

A masszázs belső szerveink működésére is hatással van. Ez abból adódik, hogy belső szerveink kapcsolatban állnak bőrünk bizonyos zónáival, és köztük reflexszerű (automatikus) reakciók léphetnek fel. A bőr ilyen jellegű zónáinak célirányos masszírozásával befolyásolhatjuk egyes szerveink, mint például a vese, a máj vagy a szív működési zavarait. ezen az elven alapul a láb reflexzónáinak masszírozása, valamint a kötőszöveti masszázs.

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 13
Heti: 76
Havi: 311
Össz.: 227 117

Látogatottság növelés
Oldal: A masszázsról általában
Gyógymasszázs az egészségért mesterfokon - Humán szakszerviz - Budapest - © 2008 - 2024 - anzselmasszazs.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »